En iyi avukat diye bir şey var mıdır?

Kayseri'nin en iyi boşanma avukatı ya da Kayseri'nin en iyi ceza avukatı diye avukat var mı?

        Avukatlık mesleğinde, herhangi bir hukuk dalına ilişkin en iyi avukat diye bir durum söz konusu değildir. Hukuk fakültesinden mezun olup, avukatlık stajını tamamlayarak ruhsat almış olan her avukatın, herhangi bir davada vekillik yapmaya hakkı vardır.

        Toplumda ağır ceza avukatı veya benzer şekildeki ifadeler, aslında avukatın o hukuk dalı ile ilgilendiği, ceza avukatı ya da boşanma avukatı gibi herhangi bir hukuk dalında uzmanlaştığını ifade etmektedir. Uzmanlaşmaktan kasıt, o hukuk dalı ile ilgili ayrıca gördüğü bir üniversite eğitimi ve sair bir durum değildir. Avukatın o hukuk dalına karşı duymuş olduğu ilgi sebebiyle, daha çok ya da sadece o davalarla ilgilendiği ve dolayısıyla da daha tecrübeli olduğu ifade edilmeye çalışılmaktadır.

        Vatandaş olarak, bir dava hakkında avukat seçimi yapılırken, avukatın kendisini en iyi avukat ve benzeri şekilde ifade etmesine itibar edilmemesi gerekir. Avukat olarak, vekaletini almış olduğumuz müvekkilimizin davası hakkında, vekillik sorumluluğu bilinciyle, mesleğimizin gereğini yerine getirme çabası içerisinde hareket etmekteyiz. Vatandaşın davası hakkında avukat tutmak istemesi halinde, vekaletini vereceği avukatın bilgisi ve tecrübesine inanması gerekmektedir. Her ne kadar vekalet ilişkisi gereği hukuki sorumluluk olsa da müvekkil ile avukat arasındaki en önemli husus güven ilişkisidir.